PROGRAMME COMMITTEE

Adriana Gomez (Universidad de Caldas – COL)

Alexandre Frediani (University College London – GBR)

Alfredo Gutiérrez Borrero (Universidad Jorge Tadeo Lozano  – COL)

Amanda Geppert (University of Chicago / IIT Institute of Design – USA)

Andrea Botero (Aalto University – FIN / Universidad de los Andes – COL)

Andres Lucero (Aalto University – FIN)

Andres Roldan (Universidad Nacional de Colombia – COL)

Andrés Sicard    (Universidad Nacional de Colombia – COL)

Andy Dearden (Sheffield Hallam University – GBR)

Ann Light (University of Sussex – GBR / Mälmo University – SWE)

Anne Marie Kanstrup (Aalborg University – DNK)

Bárbara Peccei Szaniecki (Universidade do Estado do Rio de Janeiro – BRA)

Brendon Clark (Umeå University -SWE)

Carlos Cordoba Celi (Universidad de Nariño – COL)

Carl DiSalvo (Georgia Institute of Technology – USA)

Carla Cipolla (Universidade Federal do Rio de Janeiro – BRA)

Carolina Reichert do Nascimento (Universidade Federal do Oeste da Bahia/ Brasil)

Casper Rodill (Aalborg University – DK)

Chiara Del Gaudio (Carleton University – CAN)

Chris Elsden (University of Edinburgh – UK)

Christina Mörtberg (Linnæus University – SWE)

Christina N. Harrington (Northwestern University – USA)

Christopher Frauenberger (TU Wien – AUT)

Cindy Kohtala    (Aalto University – FIN)

Claudia Garduño (Design your Action – MEX)

Claudia Jurado (Universidad de Caldas – COL)

Claus Bossen     (Aarhus University – DNK)

Cristhian Parra (Universidad Católica de Asunción – PRY)

Cristina Dreifuss (Universidad de Lima – PER)

Cynthia Burgos López (Universidad Ana G Mendez – PRI)

Cynthia Lawson Jaramillo (Parsons School of Design, The New School – USA)

Cyntia Santos Malaguti de Sousa (Universidade de São Paulo – BRA)

Dagny Stuedahl (Oslo Metropolitan University – NOR)

Daria Loi (Mozilla – USA)

David de los Reyes (Universidad de los Andes – COL)

Deborah Tatar (Virginia Tech – USA)

Ecivaldo Mattos (Universidade Federal da Bahia – BRA)

Edu Fernandes Lima Jacques Filho (Universidade do Vale do Rio dos Sinos – BRA)

Eliana Sánchez-Aldana (Universidad de los Andes – COL)

Emily Crompton (Manchester School of Architecture – GBR)

Erik Grönvall (IT University of Copenhagen – DK)

Eva Brandt (Design School Kolding – DNK)

Eva Durall (Aalto University – FIN)

Eva Eriksson (Aarhus University – DNK / Chalmers University of Technology – SWE)

Felipe César Londoño (Universidad de Caldas – COL)

Finn Kensing (University of Copenhagen – DNK)

Frederick van Amstel (Universidade Tecnológica Federal do Paraná – BRA)

Naska Goagoses (Carl von Ossietzky Universität Oldenburg – GER)

Jilly Traganou (Parsons School of Design, The New School – USA)

Giacomo Poderi (IT University of Copenhagen – DNK)

Hans Põldoja (Tallin University – EST)

Guilherme Englert Corrêa Meyer (Universidade do Vale do Rio dos Sinos – BRA)

Heike Winschiers-Theophilus (Namibia University of Science & Technology – NAM)

Helena Karasti (University of Oulu – FIN / University of Siegen – DEU)

Isadora Burmeister Dickie (Universidade da Região de Joinville – BRA)

Izak van Zyl (Cape Peninsula University of Technology – ZAF)

Janet McDonnell (Central Saint Martins – University of the Arts London – GBR)

Jaz Choi (Royal Melbourne Institute of Technology – AUS)

Jean Rosa (Universidade Federal da Bahia – BRA)

Jeanette Blomberg (IBM – USA)

Jesper Simonsen (Roskilde University – DNK)

Joanna Saad-Sulonen (IT University of Copenhagen – DNK)

John Vines (Northumbria University – GBR)

Jonas Fritsch (IT University of Copenhagen – DNK)

Joon Sang Baek (Yonsei University – KOR)

Jorge Saldivar   (Barcelona Supercomputing Center – ESP)

Jose Abdelnour-Nocera (University of West London – GBR)

Jose Javier Aguilar (Universidad Nacional de Colombia – COL)

Joyce Yee (Northumbria University – GBR)

Juan Carlos Ortiz Nicolás (Universidad Nacional Autonoma de México -MEX)

Juan Salamanca (University of Illinois at Urbana-Champaign – USA)

Juan Sanin (Royal Melbourne Institute of Technology – AUS)

Kasper Rodil (Aalborg University – DK)

Karen Lange Morales   (Universidad Nacional de Colombia – COL)

Kate Howland  (University of Sussex – GBR)

Katta Spiel (KU Leuven -BEL)

Leonardo Parra Agudelo (Universidad de los Andes – COL)

Leonel Dell Anhol Almeida (Universidade Tecnológica Federal do Paraná – BRA)

Lesley-Ann Noel  (Stanford University – USA)

Liesbeth Huybrechts (Hasselt University – BEL)

Linda Tonolli (Università degli Studi di Trento – ITA)

Lone Malmborg (IT University of Copenhagen – DNK)

Mamello Thinyane (United Nations University – LSO)

Marcus Foth (Queensland University of Technology – AUS)

Margot  Brereton (Queensland University of Technology – AUS)

Mari Mater O’Neill (Rubberband Design Studio – PRI)

Maria Cristina Ibarra (Universidade Federal de Pernambuco – BRA)

MariaCristina Sciannamblo (Amarce – IT)

Maria Menendez-Blanco (University of Copenhagen – DNK)

Mariana Amatullo (Parsons School of Design / The New School – USA)

Mariana Salgado (Finnish Immigration Service – FIN  / Universidad de Buenos Aires -ARG)

Marianne Kinnula (University of Oulu – FIN)

Marília Amaral (Universidade Tecnológica Federal do Paraná – BRA)

Mauricio Mejia (Arizona State University -USA)

Maurizio Teli (Aalborg University – DNK)

Melisa Duque Hurtado (Monash University – AUS)

Mercedes Armas Gallardo (Universidad Nacional de Ingeniería – PER)

Najla Mouchrek (Virginia Polytechnic Institute and State University – USA)

Naveen Bagalkot (Srishti Institute of Art, Design, & Technology – IND)

Niels Hendriks (LUCA School of Arts – BEL)

Oksana Zelenko (Queensland University of Technology – AUS)

Ole sejer Iversen (Aarhus University – DNK)

Oswald Devisch (Hasselt University – BEL)

Pablo Herrera   (Universidad Peruana de Ciencias Aplicadas – PER)

Paulo Fonseca (Universidade de São Paulo – BRA)

Penny Hagen (Auckland Co-Design Lab – NZL)

Per-Anders Hillgren (Mälmo University – SWE)

Peter Lyle (Aarhus University – DNK) 

Rachel Clarke (Northumbria University – GBR)

Rachel Smith (Aarhus University – DNK) 

Raquel Gomes Noronha (Universidade Federal do Maranhão – BRA)

Renata Marques Leitão (OCAD University – CAN)

Ricardo Sosa (Auckland University of Technology – NZL)

Sanna Marttila (Hellon Oy -FIN)

Sara Heitlinger (City University London – UK)

Selina Schepers (LUCA School of Arts – BEL)

Shaimaa Lazem (Informatics Research Institute – EGY)

Shana Agid (Parsons School of Design, The New School – USA)

Shaun Pather (University of the Western Cape – ZAF)

Signe Yndigegn (IT University of Copenhagen – DK)

Sisse Finken (IT University of Copenhagen – DNK)

Sofie Pilemalm (Linköping University – SWE)

Tania Pérez Bustos (Universidad Nacional de Colombia – COL)

Teemu Leinonen (Aalto University – FIN)

Thomas Binder (Design School Kolding – DNK)

Tone Bratteteig (University of Oslo – NOR)

Vasilis Vlachokyriakos (Newcastle University, Open Lab – GBR)

Vincenzo D’Andrea (Università degli Studi di Trento – ITA)

Virginia Tassinari (LUCA School of Arts – BEL)

Yoko Akama (Royal Melbourne Institute of Technology – AUS)

Zoy Anastassakis (Universidade do Estado do Rio de Janeiro – BRA)